Uçurtma Avcısı - Khaled HOSSEINI

Kitap, ihanetin bedeli ve kefaret olasılığını bizlere gösterirken; babaların oğulları üzerindeki güçleri, sevgileri, fedakarlıkları ve yalanlarına da tanık oluruz.

Amir, iktidar kastı Pashtunların bir üyesi olan zengin bir Kabil tüccarının oğludur. Hizmetkar ve daimî arkadaşı olan Hasan, aşağılanmış ve yoksul bir kast olan bir Hazara'dır. İki çocuk arasındaki alışılmadık bu bağ, Amir'in son yıllarını yaşamakta olan Afgan monarşinde, artan etnik, dini ve siyasi gerginliklerinin ortasına arkadaşını terk etme seçimiyle yıkılır ve bu seçimi onları birbirinden ayırır. Fakat iki çocuk arasındaki bağ o kadar güçlüdür ki, Amir’in hayatta sahip olduğu tek dostuna karşı yaptığı hataları düzeltmek için geri dönecektir. 

Varlıklı bir çocuk ile babasının hizmetkarının oğlu arasındaki beklenmedik dostluğun unutulmaz, hikayesi olan Uçurtma avcısı, yıkılma sürecinde olan bir ülkede ustaca hazırlanmış bir roman.  

Kitap ihanetin bedeli ve kefaret olasılığını bizlere gösterirken; babaların oğulları üzerindeki güçleri, sevgileri, fedakarlıkları ve yalanlarına da tanık oluruz. 

Son otuz yıl boyunca Afganistan tarihinin yıkıcı arka planına karşı anlatılan kapsamlı bir aile, sevgi ve arkadaşlık hikayesi olan Uçurtma Avcısı, sevilen, eşsiz bir klasik haline gelen sıra dışı ve güçlü bir romandır. 


Yorumlar

  • Henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olmak ister misiniz?

Yorumunuzu Paylaşın